Trendy w budownictwie jednorodzinnym 2024. Jakie projekty domów najchętniej wybierają prywatni inwestorzy?

Budownictwo jednorodzinne w sektorze prywatnym nabierają tempa. Polacy coraz częściej wybierają budowę domu, zamiast kupna mieszkania. Coraz więcej domów, zarówno jednorodzinnych, jak i szeregowych, powstaje na obrzeżach miast i na terenach wiejskich zlokalizowanych w niedalekiej odległości od większych miast. Jakie projekty domów cieszą się największym zainteresowaniem wśród Polaków? Które z nich są najmodniejsze, a które tracą na popularności? Sprawdźmy preferencje osób budujących własne domy w 2024 roku.

Dom przy Rubinowej 14

Projekt domu dostępny od ręki – katalogowe projekty pierwszym wyborem inwestorów. 

Podstawową rzeczą potrzebna do rozpoczęcia budowy jest projekt domu. Możemy go uzyskać dwoma sposobami: zamawiając indywidualną dokumentację projektową u architekta, który przygotuje ją według naszych wskazówek, lub korzystając z oferty, jaką są projekty domów typowych. Popularne „typówki” są uniwersalne i mogą być realizowane przez wielu inwestorów na różnych działkach. Dlatego ich inna nazwa to powtarzalne projekty domów. Po przystosowaniu do lokalnych warunków działki budowlanej, stanowią pełnoprawne projekty budowlane, na podstawie których można dokonać zgłoszenia prac budowlanych, lub uzyskać pozwolenie na budowę. Większość Polaków decyduje się wybór projektów gotowych, między innymi ze względu na ich powszechną dostępność. Gotowe projekty domów są do kupienia w pracowniach architektonicznych i można je szybko nabyć, co jest znacznie tańsze niż zlecenie indywidualnego projektu architektowi. Wybór gotowych projektów jest tak szeroki, że każdy znajdzie coś dla siebie, dostosowanego do potrzeb rodziny i warunków działki.

Jeśli wybrany plan domu nie do końca odpowiada wymaganiom inwestora, ma on możliwość dopasowania go do swoich potrzeb. Projekty domów typowych można modyfikować, zarówna na etapie adaptacji, jak i w trakcie realizacji inwestycji. Jeśli nie znajdziemy idealnego projektu, możemy go dostosować do swoich wymagań podczas adaptacji. Możliwość indywidualnej zmiany gotowego projektu, nawet w niewielkim stopniu, wybiera coraz więcej osób budujących własny dom. To kusząca perspektywa, dzięki której mamy wpływ na ostateczny kształt i funkcjonalność wymarzonego domu. 

Projekty na fali wznoszącej – proste domy parterowe. 

Niewielkie domy parterowe zyskują na popularności i są obecnie wybierane z większą częstotliwością niż duże, wielopiętrowe budynki. Trend ten można przypisać kilku czynnikom. Jednym z nich jest fakt, że struktura rodziny uległa znacznym zmianom w ciągu ostatnich dwóch dekad. Coraz rzadziej widuje się domy wielopokoleniowe, w których mieszka razem kilka rodzin. Obecnie ludzie bardziej cenią sobie niezależność i realizację własnych marzeń. W związku z tym duże domy, które kiedyś były przystosowane do życia wielu osób, znikają z ofert biur architektonicznych. Zdecydowanie więcej projektuje się małych domów parterowych i domów o powierzchni użytkowej do 120 m². 

Małe parterówki są przede wszystkim szybkie i tanie w budowie i to stanowi o ich atrakcyjności, w czasach, gdy liczy się tempo życia i szybkie efekty końcowe. Są popularne, ponieważ można je ukończyć w ciągu jednego sezonu budowlanego, a czasem nawet wprowadzić się jeszcze tego samego roku. Banki również chętniej udzielają kredytów na budowę takich niewielkich, prostych domów, ponieważ ich kosztorysy są bardziej realistyczne. Budowa domu parterowego, o powierzchni do 100 m², w jego optymalnie ekonomicznym wariancie, może kosztować ok 300 tys. zł, co sprawia, że łatwiej uzyskać na nie finansowanie.

Dodatkowym powodem rosnącego zainteresowania małymi domami parterowymi jest zmieniająca się świadomość społeczna. Domy budowane są głównie dla własnej wygody, a dzieci często opuszczają rodzinne gniazdo, wyprowadzając się na studia, do partnera lub w poszukiwaniu pracy. Małe domy parterowe zapewniają szybkie zamieszkanie, a kiedy stają się puste, są łatwe w utrzymaniu.

Dom przy Bukowej 18

Optymalne rozwiązanie dla większej rodziny – projekty domów do 140 m²

Inwestorzy, dla których nie tylko tempo realizacji jest ważne, ale również mają konkretne potrzeby mieszkaniowe, często decydują się także na projekty domów z użytkowym poddaszem o powierzchni do 140 m². Są to domy dla większych rodzin, które potrzebują powiększonej przestrzeni mieszkaniowej oraz magazynowej. Projekty te zazwyczaj zawierają garaż w bryle budynku, co sprawia, że całkowita powierzchnia domu jest powiększona o pomieszczenia gospodarcze, pozwalające zachować ład i porządek. Przy większej rodzinie to niezwykle istotne atrybuty dobrze zaprojektowanego domu. Koszt takiej inwestycji jest proporcjonalnie wyższy, ale nie wszystkie większe domy muszą generować nadmierne koszty realizacji. Warto wybierać projekty bazujące na minimalizmie konstrukcyjnym i uproszczonej geometrii połaci dachowych, co pozwala zredukować koszty budowy.

Dwuspadowy dach symetryczny, minimalizacja ścian nośnych i kominów, zastąpienie wylewanych balkonów francuskimi balustradami oraz rezygnacja z podpiwniczenia to elementy, które pozwalają zaoszczędzić podczas budowy.

Dom przy Cyprysowej 83

Zmieniające się trendy w budownictwie

Coraz mniej inwestorów decyduje się na budowę domów z piwnicą, chyba że jest to uzasadnione ukształtowaniem terenu lub specyficznymi potrzebami. Powszechniej stawia się również dziś na nowoczesne rozwiązania energooszczędne. Warto wybierać takie projekty domów, które uwzględniają je w swojej dokumentacji. Dążenie do zeroemisyjności jest już nie do zatrzymania więc domu, które mamy w planach powinny w prosty i skuteczny sposób podlegać modyfikacją zmierzającym w stronę zmniejszenia emisyjności. Rozwiązania z branży OZE będą tu doskonałą alternatywa i odważnym krokiem w stronę przyszłości. Trendy w budownictwie zmieniają się dynamicznie, a krajobraz wokół nas również ulega przemianom. Stając przed wyzwaniem realizacji marzeń o własnym domu warto mieć świadomość, że moda się zmienia, a dom ma przede wszystkim dawać nam lepszy komfort życia oraz poczucie spokoju i bezpieczeństwa na długie lata. 

 

Artykuł sponsorowany