Jak sobie radzić z wypadaniem włosów?
Wypadanie włosów to nie tylko problem natury estetycznej, chociaż wiadomo, że mało kto marzy o byciu łysym. Warto jednak przyjrzeć się dobrze swojej kondycji zdrowotnej, bo łysienie często świadczy o poważniejszych problemach. W większości przypadków jednak wystarczy zmiana trybu życia, by zatrzymać włosy na głowie. Podpowiadamy, jak to zrobić.
Unikaj stresu
Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Niestety stres bardzo sprzyja wypadaniu włosów. Jeśli masz nerwowy okres w życiu i zauważasz, że na szczotce pozostaje coraz więcej włosów, te sprawy na pewno są ze sobą powiązane.
Co w takim przypadku? O ile się da, unikaj sytuacji stresowych. Stosuj też odpowiednie techniki relaksacyjne i ćwiczenia rozluźniające.
Przyjrzyj się swojej diecie
Nieprawidłowe odżywanie i brak odpowiedniego nawodnienia organizmu w pierwszej kolejności odbija się na włosach i paznokciach. Jeśli twoje włosy nadmiernie wypadają, a paznokcie stały się łamliwe, pora przyjrzeć się temu, co leży na talerzu. Włosy potrzebują witamin A, C i E, a także biotyny, żelaza i cynku. Sięgaj po produkty bogate w te mikroelementy.
Nie przegrzewaj włosów i skóry głowy
Mycie głowy zbyt gorącą wodą (to nieprawda, że w chłodnej szampon się gorzej pieni, a mycie jest niedokładne), suszenie gorącym powietrzem, stosowanie prostownic i lokówek to niestety prosta droga do osłabienia cebulek, czego konsekwencją będzie wypadanie włosów. Jeśli widzisz taką zależność u siebie, zmień sposoby pielęgnowania i układania włosów.
Stosuj szampony na wypadanie włosów
Czy szampon na wypadanie włosów działa? Tak, ale tylko dobrze dobrany. Specjalne szampony lecznicze można kupić w aptekach i niektórych drogeriach. Przed zakupem warto skonsultować się z lekarzem dermatologiem, który po ustaleniu przyczyn wypadania włosów zaleci najlepszą kurację, w tym zaleci odpowiedni dla danej sytuacji szampon na wypadanie włosów.
Unikaj nadmiaru chemii w kosmetykach do włosów
Warto zerknąć na etykietę przed zakupem szamponu, maski czy farby do włosów. Niektóre z kosmetyków są bowiem bardzo nieprzychylne włosom i skórze głowy. Dobrym nawykiem jest stosowanie łagodnych, sprawdzonych produktów. Jeśli twoje włosy miały w ostatnim czasie zbyt wiele do czynienia z chemią (np. przy okazji trwałej ondulacji), rozważ stosowanie szamponu dla dzieci.
Pozwól włosom na naturalny wygląd, unikaj skomplikowanych fryzur
Ten punkt dotyczy osób, które mają długie włosy. Zwijanie ich codziennie w mocno spleciony kok, ciasne kucyki czy inne skomplikowane fryzury sprzyja łamliwości u nasady i wypadaniu. Przekonanie, że jak się zepnie włosy, to nie wypadną, to niestety błędne koło.
Czy wypadanie włosów zawsze powinno niepokoić?
O ile fryzura nie wygląda na mocno przerzedzoną, a nasilone wypadanie włosów ustępuje samoistnie, nie ma powodów do niepokoju.
Wypadanie włosów wiosną i jesienią jest naturalnym zjawiskiem, tu także nie trzeba się martwić.
Bardzo często na wypadanie włosów narzekają kobiety, które kilka tygodni wcześniej urodziły dziecko. W ich wypadku organizm dąży do równowagi, w ciąży przybyło około 10% włosów, pora na ich oddanie.
Jeśli jednak wypadanie włosów utrzymuje się dłuższy czas, warto skonsultować się z lekarzem. Może to bowiem być objaw choroby autoimmunologicznej.
—
Artykuł sponsorowany
Próbowałam różnych szamponów na powiększenie objętości, ale niezbyt to pomagało
Każda rada jest dla mnie cenna