Jak chronić skórę przed oparzeniami słonecznymi i przedwczesnym starzeniem?

Piękna, brązowa opalenizna to kusząca perspektywa. Trzeba jednak pamiętać, że niemal hebanowy kolor, to tak naprawdę forma ochrony skóry przed szkodliwym promieniowaniem UV. Jednak ta naturalna ochrona nie jest wystarczająco skuteczna, jeśli nie stosuje się kremów z filtrem UV, które blokują przenikanie promieniowania UVA i UVB nawet w 98%. Dziś podpowiemy, jak chronić skórę przed oparzeniami słonecznymi i przedwczesnym starzeniem.

Jaki krem z filtrem wybrać i czy wysoki SPF uniemożliwi opalenie skóry?

Opalanie skóry powinno być stopniowe. Niezależnie od stosowanej ochrony SPF nie należy leżeć na słońcu przez wiele godzin. Nie ma produktów, które w 100% chronią przed UVA i UVB, dlatego wygrzewanie skóry na słońcu przez wiele godzin jest nieodpowiedzialne, może prowadzić do czerniaka czy przedwczesnego starzenia się skóry. Szybkie opalanie się jest bardzo niezdrowe, dlatego nie należy kupować olejków do opalania z niskim faktorem UV, wynoszącym 10 czy mniej, gdyż taka ochrona tak naprawdę niewiele daje. W przypadku SPF 10 ochrona przed UVB wynosi ok. 90%, a poniżej tego wskaźnika drastycznie spada. Skóra owszem będzie szybciej się opalać, ale równocześnie będziesz narażać ją na działanie promieniowania UV, które destrukcyjnie wpływa nie tylko na skórę, ale i narządy wewnętrzne. Jeżeli indeks UV jest wysoki, to w ogóle najlepiej zrezygnować z opalania albo znacząco ograniczyć swoją aktywność na zewnątrz i nakładać krem z filtrem często i w dużej ilości. Stosując kosmetyki do opalania z wysokim filtrem SPF, można się opalić stopniowo i trzeba uzbroić się w cierpliwość.

Czy krem z filtrem UV uchroni Cię przed przedwczesnym starzeniem skóry?

Już wiesz, że opalanie nie jest najzdrowsze. A czy stosowanie kremu z filtrem UV może uchronić Cię przed przedwczesnym starzeniem skóry? Oczywiście, że tak! To właśnie promieniowanie UVA/UVB zwiększa aktywność wolnych rodników tlenowych i powoduje rozbijanie wiązań kolagenu i elastyny, co prowadzi do utraty jędrności skóry. Ponadto ekspozycja na słońce bez odpowiedniej ochrony prowadzi do pojawienia się na niej plam pigmentacyjnych. Takie plamy mogą pozostać też po intensywnym opalaniu na ciemnobrązowy kolor czy zbyt częstym opalaniu. Skóra staje się bardziej wiotka i przesuszona, a widoczne plamy dodatkowo potęgują efekt starszego wyglądu skóry. Stąd warto opalać się umiarkowanie i stosować ochronę dopasowaną do fototypu skóry. W przypadku osób o bardzo jasnej karnacji niezbędne może być stosowanie kremów z filtrem SPF 50+. Takie osoby opalają się długo i najpierw na ich ciele pojawiają się czerwone plamy, które dopiero później zaczynają brązowieć. Jeśli opalasz się od razu na złoto-brązowy kolor, czyli Twoja skóra nie jest podatna na poparzenia słoneczne, możesz sięgnąć po produkt z SPF 30 zapewniający ok. 97% ochronę przed UVA/UVB.

Jak stosować krem z filtrem UV?

Pamiętaj, by nakładać krem z filtrem UV zgodnie z zaleceniami. Powinno być to mniej więcej 2 mg na cm2 skóry. Oznacza to, że przy wzroście 170 cm należy aplikować na ciało 34 g kremu jednorazowo. Do tego należy tę aplikację powtarzać co dwie godziny, gdy przebywa się na zewnątrz. Trzeba stosować osobny krem z SPF do twarzy, bo ten do ciała się nie sprawdzi ze względu na nieodpowiednią konsystencję. Może powodować zatykanie porów. Jeśli korzysta się nie tylko z kąpieli słonecznych, ale i wodnych, to po wyjściu z wody, nawet gdy produkt jest wodoodporny, zaleca się ponowne nałożenie kremu z filtrem po osuszeniu ciała.

 

Artykuł sponsorowany