Jak stosować niacynamid, mając skórę problematyczną?
Niedoskonałości występujące na skórze są prawdziwą zmorą, tym bardziej że pojawiają się zwykle niespodziewanie. Czasem występują przez dłuższy czas, co związane jest z przewlekłym stresem czy drażniącymi czynnikami zewnętrznymi, ale i zaburzeniami hormonalnymi. Niacynamid, czyli pochodna witaminy B3 pozytywnie wpływa na stan skóry problematycznej, dlatego dziś podpowiemy, jak go stosować.
Gruntowne oczyszczanie skóry problematycznej – krok po kroku
W przypadku skóry problematycznej kluczem do zniwelowania problemów jest odpowiednie oczyszczanie skóry, a także stosowanie kosmetyków, które nie zatykają porów czy nie powodują nadmiernego przesuszenia. Warto zatem zacząć od tego, jak pozbywać się zanieczyszczeń i nadmiaru sebum każdego dnia. Warto sięgnąć po płyn micelarny, ale nie należy po przemyciu skóry pozostawiać go na twarzy, gdyż jego tłusta formuła może prowadzić do zatykania porów, a tym samym powstawania stanów zapalnych. Stąd najlepszym rozwiązaniem jest oczyszczanie dwufazowe. Po usunięciu resztek płynu micelarnego, czyli umyciu skóry wodą, należy jeszcze sięgnąć po piankę myjącą na bazie wody, która pozwoli jeszcze dokładniej pozbyć się zanieczyszczeń. Może być to produkt z kwasem hialuronowym i niacynamidem. Również płyn micelarny może mieć w składzie dodatek niacynamidu, który ma działanie regulujące wydzielanie sebum, zmniejszające aktywność gruczołów łojowych. Jednocześnie wpływa na zdrową barierę hydrolipidową, zatem nie powoduje przesuszania się skóry. Jeżeli zastanawiasz się, jak stosować niacynamid, to na pewno powinien on być składnikiem kosmetyków do oczyszczania twarzy.
Serum i krem do skóry problematycznej z niacynamidem – jakie ma działanie?
Skórze problematycznej towarzyszą różne stany zapalne, co dotyczy zarówno tych posłonecznych, jak i związanych z nadmierną aktywnością gruczołów łojowych i zatkaniem porów skóry. Na obydwa te problemy skutecznie działa niacynamid. Warto zatem sięgnąć po serum oraz krem zawierające pochodną witaminy B3. W ten sposób można zniwelować widoczność przebarwień powstałych na skutek działania słońca, ale i niedoskonałości związanych z trądzikiem. Serum z niacynamidem może zawierać także kwas hialuronowy, który wypełnia ubytki w skórze, a dodatkowo przeciwdziała utracie wody i zabezpiecza barierę hydrolipidową. Niacynamid można łączyć także z retinolem w kuracji wieczornej skóry problematycznej i dojrzałej. Jest on nawet polecany przy takiej kuracji, bo neutralizuje niepożądane działanie retinolu, który może powodować nadmierne przesuszenie czy też podrażnienie skóry. Oczywiście nie dotyczy to osób uczulonych na retinol, które powinny unikać tego składnika kosmetyków. Niacynamid możesz łączyć też w jednej kuracji z ceramidami i peptydami.
Czy warto sięgać po doustne leki w przypadku stanów zapalnych skóry?
Występujące stany zapalne skóry, gdy są nasilone należy leczyć farmakologicznie. W tym celu trzeba udać się do dermatologa, który określi rodzaj dermatozy, a także przepisze odpowiednią kurację. Może być ona doustna albo miejscowa. W przypadku stosowania kuracji w postaci maści można także wspomagająco stosować dermokosmetyki. Podobnie jest w przypadku stosowania leków doustnych na trądzik. Zwykle kilka tygodni kuracji pozwala zauważyć pierwsze pozytywne efekty. Należy pamiętać o odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej, gdyż przesuszenie skóry może nasilać objawy chorobowe.
—
Artykuł sponsorowany